Petycję podpisało
22 325
petycji patronuje
Imię i nazwisko:
 
E-mail:

Informujemy, że Państwa dane osobowe są przetwarzane przez Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris z siedzibą przy ul. Górnośląskiej 20 lok. 6 w Warszawie oraz przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny z siedzibą przy ul. Nowogrodzkiej 42/501 w Warszawie (administratorzy danych), w celu informowania o przebiegu kampanii oraz realizacji działań statutowych, w tym do informowania o organizowanych akcjach społecznych. Podanie danych jest dobrowolne. Informujemy, że przysługuje Państwu prawo dostępu i poprawiania swoich danych.

 

Karina Walinowicz
i Sylwia Zborowska

 

Szanowni Państwo,

 

w ostatnich dniach redakcja „Gazety Wyborczej” drastycznie przekroczyła kolejne granice dziennikarskiej przyzwoitości. Różowa okładka weekendowego dodatku „Wysokie Obcasy”, przedstawiająca uśmiechnięte kobiety w koszulkach z napisem „Aborcja jest ok”, wzbudziła sprzeciw nie tylko obrońców życia, ale nawet dużej części feministek!

 

Zamieszczone na froncie magazynu zdjęcie i opublikowany w nim tekst zawierają rażące naruszenia etyki dziennikarskiej.

 

Już na wstępie artykułu pada stwierdzenie, że „aborcja jest normalna”, a opisana jest jako „dużo różu, uśmiechu i brokatu”. Jedna z działaczek stwierdza nawet, że aborcja to jej „największe hobby”. Tekst zawiera zmanipulowane dane sondażowe i błędne informacje na temat obowiązującego prawa. Intencja jest jasna – lobby aborcyjne musi wyjść z defensywy i przekonać kobiety, że aborcja, niczym tabletka na ból głowy, powinna być stosowana bez ograniczeń.

 

Materiał mocno promuje aborcję farmakologiczną, obłudnie przedstawiając jej rzekomo „pozytywne” aspekty. Zawiera szczegółową instrukcję, gdzie kupić odpowiednie środki oraz z kim i w jaki sposób skonsultować się w razie wątpliwości. „Nasza działalność to nie tylko wysyłanie tabletek. Działamy w 17 krajach na czterech kontynentach i wszędzie tam współpracujemy z lokalnymi społecznościami. Naszą rolą jest informowanie, że aborcja farmakologiczna wykonywana w domu jest bezpieczna” – czytamy w artykule.

 

Autorka artykułu wyjątkowo pokrętnie manipuluje czytelnikiem – zło nazywa dobrem, a z dramatu kobiety i zabójstwa niewinnego dziecka czyni zdobycz współczesnej medycyny.  Ponadto nie mówi prawdy na temat obowiązujących przepisów. Polskie prawo – chociaż z wyjątkami – chroni życie nienarodzonego dziecka. Prezentowanie przestępstwa, jako dobra i pomoc w nim są kategorycznie zakazane!


Dlatego apelujemy do Rady Etyki Mediów o interwencję i jednoznaczne stwierdzenie naruszenia zasad etyki dziennikarskiej przez „Gazetę Wyborczą”. Nasz sprzeciw przekażemy też reklamodawcom, którzy swoimi ogłoszeniami wsparli wydanie bulwersującego magazynu.

 

Aborcja to zabójstwo niewinnego dziecka. Przekonywanie, że jest inaczej to obłuda i cynizm.

 

Państwa głos to apel o elementarny szacunek dla prawdy. Nie pozwólmy, by krzywdzono niewinne dzieci!

 

 

Karina Walinowicz

Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego

Ordo Iuris

Sylwia Zborowska

Koordynator Kampanii Społecznych

Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny

Karina Walinowicz Sylwia Zborowska
 

Szanowny Pan 

Ryszard Bańkowicz 

Przewodniczący Rady Etyki Mediów

 

Wyrażam stanowczy sprzeciw wobec naruszenia zasad etyki dziennikarskiej przez redakcję „Gazety Wyborczej”. Okładka magazynu „Wysokie Obcasy” z 17 lutego 2018 r., prezentująca zdjęcie uśmiechniętych kobiet w koszulkach z napisem „Aborcja jest ok” oraz opublikowany w nim tekst Karoliny Domagalskiej pt. „Aborcja farmakologiczna jest w Polsce tematem tabu”, rażąco naruszają standardy etyki dziennikarskiej.

 

Artykuł pełen jest dezinformacji i manipulacji. Autorka neguje potwierdzane przez Trybunał Konstytucyjny prawo lekarzy do sprzeciwu sumienia. Całkowicie ignoruje też obowiązujące w Polsce przepisy zakazujące pomocy w aborcji – część działań wymienionych w tekście jako „legalne” wypełnia bowiem znamiona przestępstwa z art. 152 § 2 Kodeksu karnego. Śródtytuły artykułu (m.in. „Informowanie nie jest nielegalne”) oraz cytowane opinie tzw. „specjalistki od praw reprodukcyjnych” jawnie wprowadzają w błąd.

 

Polskie prawo – chociaż z wyjątkami – chroni życie nienarodzonego dziecka. Prezentowanie przestępstwa jako dobra i pomoc w nim są niedozwolone oraz zasługują na jednoznaczne potępienie.

 

Dlatego domagam się od Rady Etyki Mediów interwencji poprzez stwierdzenie naruszenia etyki dziennikarskiej przez dziennikarza i redakcję „Gazety Wyborczej”.

 
 
PETYCJA TRAFI DO:
PARTNERZY AKCJI:
Copyright by Ordo Iuris

www.ordoiuris.pl